Doświadczenia z dźwiękami

A oto ciekawe doświadczenia z akustyki, z których dwa można wykonać nie ruszając się sprzed komputera. Wymagane jest jedynie posiadanie podłączonych do komputera (i działających) głośniczków stereofonicznych.

Interferencja fal dźwiękowych

Spróbuj wsłuchać się w dźwięk 1000Hz wydobywający się z dwóch kolumn. Efekt da się zauważyć, jeżeli będziemy przesuwać głowę nieco dalej i bliżej głośników (jednak możliwie blisko ich osi symetrii). 
Uważny słuchacz powinien spostrzec, że dość wyraźnie w przestrzeni dźwiękowej tworzą się miejsca (obsary) z wyciszonym dźwiękiem (interferencja destruktywna), jak i obszary ze zwiększoną głośnością (interferencja konstruktywna). Podany dźwięk ma częstotliwość 1000Hz.

Obserwacja Dudnień

Zjawisko dudnień powstaje wtedy, gdy jednocześnie słuchamy dźwięków nieznacznie różniących się częstotliwościami. Uzyskuje się wtedy efekt falowania dźwięku o uśrednionej częstotliwości.

Oto przykład dla tonów 440Hz i 445Hz - słyszymy oba tony na raz, lub w sposób rozłożony a potem razem.

Dudnienia też są rodzajem interferencji.

Obserwacja rezonansu strun gitary

Posiadacze gitary mogą łatwo zaobserwować zjawisko akustyczne zwane rezonansem. W tym przypadku polega ono na tym, że dwie struny nastrojone na tę samą wysokość tonu przekazują sobie nawzajem drgania. 

Np. po naciśnięciu (w dobrze nastrojonej gitarze) najgrubszej struny E6 na piątym progu i zagraniu dźwięku, da się zauważyć bez trudu, że piąta struna (A5) zaczyna drgać, mimo że nie jest bezpośrednio pobudzana do tych drgań przez grającego człowieka.

Jak zobaczyć drgania struny gitary?

Bardzo ciekawym przykładem wykorzystania nagrania wideo do pokazania drgań struny jest ten film na youtube: Guitar Oscillations Captured with iPhone 4.

Patrz także:

Pomiar prędkości dźwieku w powietrzu

 

 

Prędkość dźwięku << Doświadczenia

Ostatnie zmiany 28 listopada 2012

Copyright 2007 - 2012 © Fizykon.org, Michał Dyszyński
Wszystkie materiały zawarte w witrynie www.fizykon.org i www.daktik.rubikon.pl  są chronione prawem autorskim. Zakres ochrony jest określony przez prawo autorskie Rzeczypospolitej Polskiej.
Wątpliwości związane z legalnością wykorzystywania materiałów można wyjaśnić pisząc na adres: redakcja@fizykon.org.