Inne ..
|
Pomiary odległościDo mierzenia odległości używa się różnych przyrządów w zależności od tego jaki obiekt, w jakich warunkach i jak dokładnie musimy wymierzać. Odległości centymetrowo – milimetrowe mierzymy najczęściej miarką, zwaną też przymiarem liniowym. W budownictwie do wyznaczania odległości używana jest specjalna rozkładana lub rozsuwana wersja miarki – przymiar składany lub taśma miernicza, a w geodezji taśma geodezyjna. Aby zmierzyć odległości zbliżone lub mniejsze od 1 mm, posługujemy się śrubą mikrometryczną, lub suwmiarką. Mierzenie odległości w astronomii, mikroskopii, czy też dla obiektów będących w ruchu wymaga zastosowania specjalnych przyrządów i wyrafinowanych metod. Podobnie poważne pomiary geodezyjne są wykonywane za pomocą triangulacji, lub nowoczesnymi dalmierzami laserowymi (rozciąganie taśmy na odległości zbliżone do kilometra byłoby uciążliwe i generowało spore błędy pomiarowe). Wyznaczanie odległości centymetrowychAby wyznaczyć odległość między dwoma punktami położonymi w niewielkiej odległości musimy tak przyłożyć miarkę, aby jeden punkt znalazł się na wysokości kreski oznaczającej 0 (zero), a drugi punkt na wysokości dalszych kresek miarki. Ważne jest aby miarka była przyłożona równolegle do mierzonego odcinka, a oko znajdowało się prostopadle nad kreskami przy których odczytujemy długość. W przeciwnym wypadku może dojść do błędu paralaksy - czyli zjawiska polegającego na przyporządkowaniu odczytu do niewłaściwej kreski, spowodowanego złym kątem patrzenia na podziałkę odczytu. Na rysunku widzimy, że długość zapałki wynosi 4 cm i 1 mm.
Błąd pomiaru odległościKażdy pomiar odbywa się z jakimś błędem. Fakt, że błąd w ogóle występuje w żaden sposób nie świadczy negatywnie o wykonującym pomiar – wręcz przeciwnie – jeśli ktoś w fizyce podaje wartość pomiaru bez żadnych danych mogących posłużyć do określenia błędu pomiarowego, to należy uznać ten pomiar za bezwartościowy, bo nie wiadomo do jakiego celu taką informację można użyć. W naszym przypadku jako liczbę określającą błąd przyjmuje się 1 mm, ponieważ tyle wynosi minimalny odstęp pomiędzy kreskami miarki. Ponieważ miarka centymetrowa jest dość dobrze znanym przyrządem, to czasami zamiast podawać błąd pomiaru można po prostu poinformować o tym, że pomiar był wykonywany za jej pomocą. Wtedy przyjmuje się domyślnie błąd charakterystyczny dla tego przyrządu - czyli dla miarki z podziałką 1 mm. Poprawny z fizycznego punktu widzenia i pełny zapis odległości z naszego pomiaru to: l = 4,1 cm ± 0,1 cm. Jeszcze na temat błędów pomiarowychWiadomo, że życiu błędów należy unikać. Tymczasem wyżej napisano, że pomiar bez jakiegokolwiek określenia błędu jest bezwartościowy. Jak więc jest z tymi błędami? - mają być, czy nie? A może im większy błąd tym lepiej? Oczywiście na to ostatnie pytanie należy odpowiedzieć - NIE! W całej tej procedurze związanej z błędami obowiązują jednak dwie uzupełniające się zasady:
Bo powiedzenie, że z Warszawy do Krakowa jest 50 km, wcale nie musi
być fałszem (w rzeczywistości jest około 300km). Wystarczy dodać,
że dokładność (błąd) naszej odległości wynosi... 300 km. Tak więc fałszem jest więc nie tyle podanie niedokładnego wyniku pomiaru, co podanie tego wyniku z nieadekwatnym błędem. A co z unikaniem błędów?Wiemy, że w fizyce całkowite uniknięcie błędów pomiarowych jest najczęściej niemożliwe. Wiemy też, że błąd ma być jak najmniejszy. W jaki sposób można zmniejszać błąd pomiaru?
A poza tym, rzetelności naszych pomiarów sprzyja to co zwykle: dokładność, spostrzegawczość, uczciwość.
|
||||||||
|