Fizykon.org - strona główna   | O witrynie |O autorze witryny | kontakt z autorem |

artyku1.gif (1047852 bytes)Fizykon w warszawskiej prasie 

W dniu 6 października 2004 o witrynie daktik i jej autorze można było przeczytać artykuł w Życiu Warszawy. Oto jego treść - w formie tekstu i skanu.

 

 

 

Tekst artykułu
uwaga, mogłem przeoczyć błędy, bo poniższy tekst powstał w wyniku skanowania i rozpoznawania programem OCR.

Fizyk (a) w sieci

O swojej firmie i problemach związanych z biznesem, internetowym opowiada Michał Dyszyński - właściciel firmy „Daktik”. autor internetowego podręcznika do fizyki.

 OLGA CZERWINSKA

Firma Daktik została zarejestrowana w 1996 roku. Oferta firmy obejmuje usługi edukacyjne w zakresie technik komputerowych, oprogramowania, tworzenia serwisów www, usługi komputerowe, publikacje multimedialne oraz tłumaczenia podręczników, tekstów naukowych i instrukcji z języka niemieckiego. angielskiego i rosyjskiego (przede wszystkim z zakresu fizyki oraz branży IT). Strony witryny http://www/daktik.rubikon.pl są dostępne są dla reklamodawców. Jednak niewątpliwie większość osób odwiedzających strony Daktik to osoby poszukujące wiedzy fizycznej zawartej w podręczniku Fizykon.

Zajrzyj do Fizykonu

Michał Dyszyński jest z wykształcenia fizykiem i pedagogiem, autorem programu edukacyjnego, ma wieloletnie doświadczenie w nauczaniu fizyki na poziomie gimnazjalnym i licealnym

Tym, co odróżnia podręcznik w witrynie Daktik, jest skupienie się na nauczaniu, a nie wyjaśnianiu haseł za pomocą jednego, kilku zdań - mówi Michał Dyszyński. - Podręcznik sieciowy ułatwia indywidualizację nauczania. W sposób łatwy i niekłopotliwy można tworzyć ścieżki dojścia do  różnych poziomów wiedzy od podstawowego do poziomu szkoły wyższej. Przekaz multimedialny daje możliwość Jednoczesnego operowania obrazem, słowem i dźwiękiem.

Fizykon jest próbą ukazania uczniom związków fizyki z życiem. Podręcznik zawiera sporo pomysłów dydaktycznych nigdzie wcześniej niestosowanych, około tysiąca oryginalnych zadań tekstowych. Jego zaletą są przystępny język i elementy humoru.

- Starałem się pisać łopatologicznie. Tematy o zaawansowanym stopniu trudności, często pobieżnie relacjonowane zwykłych podręcznikach, tu są potraktowane bardzo szczegółowo - mówi Michał Dyszyński.
- Wgryzam się w to, co trudne. na co zwykle w szkole nie starcza czasu lub chęci. Fizykon powstawał Jako podręcznik dla licealistów i gimnazjalistów. Ale korzystają z niego także nauczyciele, studenci, pracownicy naukowi, tłumacze tekstów z  dziedziny fizyki.

Wszyscy chwalą

Wersja Fizykonu z 2001 roku jest dostępna w największym polskim portalu naukowym www.nauka.pl, a skopiowane fragmenty znajdują się w kil-ku co najmniej miejscach wirtualnej przestrzeni. Oczywiście wersja najbardziej aktualna znajduje się na stronie www.daktik.rubikon.pl. O Fizykonie pisano wiele w prasie internetowej. We wrześniu 2003 r. został zapisany jako „Witryna dnia" portalu IGD. W maju 2004 roku Fizykon zarejestrował 170 tyś. odsłon (page view), ponad 52 tyś. wizyt i ok. 27 tyś. unikalnych użytkowników.

Michał Dyszyński otrzymał kilkaset maili, podziękowań i entuzjastycznych recenzji od studentów, uczniów (dla których fizyka wcześniej była nudna i niezrozumiała) oraz od osób zajmujących się zawodowo tą dziedziną wiedzy. Korespondował z uczniami szkół polonijnych zadowolonych z podręcznika oraz możliwości nauki fizyki po polsku.

Pies pogrzebany

W Internecie jest wole publikacji edukacyjnych, ale najczęściej są one amatorskie.

- Na zrobienie czegoś profesjonalnego potrzebne są oprócz wiedzy, również minimalne fundusze - mówi Michał Dyszyński. - Fizykon jest cały czas aktualizowany, niektóre działy wymagają szczegółowego dopracowania. Jeżeli podręcznikowi będzie dane się rozwijać, w przyszłości wiele żmudnych tłumaczeń zostanie zastąpionych przez symulacje i filmy. W tej chwili brak na to czasu i możliwości finansowych.